Csak családról ne
Részlet Kis Anna Csak családról ne c. filmjéből |
A film végig követi egy magyarországi dél-alföldi szakképző iskola több hétig tartó önismereti képzését, amellyel az iskola hátrányos és nehéz sorsú diákjainak próbálnak segíteni. Azonban nem csak a diákoknak, hanem az iskola tanárainak is nap mint nap szembe kell nézniük a saját életük nehézségeivel, ugyanakkor teljes felelősségvállalással és odaadással kell helytállniuk a diákok nevelésében és támogatásában, akik a legtöbb esetben „semmit nem hoznak otthonról”, csak traumákat.
A diákok egytől egyig komoly problémákkal küszködnek. Kirekesztéssel, depresszióval, szegénységgel, családon belüli erőszakkal, fiatalkori szülővé válással, drogfüggőséggel, bűnözéssel, prostitúcióval. Hátrányos helyzetük ellenére kedvesek, okosak és barátságosak, akik megértésre vágynak úgy a felnőttektől, mint egymástól. Problémáikról azonban nem szívesen beszélnek, és gyakran indulatossá válnak, ha a magánéletükről és családjukról kérdezik őket, nem véletlenül, hiszen ezek érzékeny sebeket tépnek fel.
Kötelességtudat, motiváció, pozitív példa, érzelmi nevelés, céltudatosság, indulatkezelés – a tanárok szerint ezek azok az értékek, amelyekben óriási hiányt szenvednek az iskola diákjai. A mindössze 8 alkalomból álló képzéssel azonban csak a felszínt sikerül kapargatni, hiszen a diákok nagyon nehezen nyílnak meg, és bizonyos témákat tabuként kezelnek. Amire viszont elegendő volt a 8 alkalom az az, hogy a csoporttagok között barátságok alakuljanak ki, és rájöjjenek arra, hogy nincsenek egyedül a problémáikkal. A kiértékelésen elhangzik, hogy akkor lenne értelme a folytatásnak, hogyha nem új embereket vonnának be, hanem a már beválogatott diákokkal vinnék tovább a képzést.
Részlet Kis Anna Csak családról ne c. filmjéből
Az iskola a Második esély programban vett részt, amelynek célja, hogy csökkentsék az iskolákat korán elhagyók és végzettség nélküliek számát, és hogy támogassák az érettségi és szakképesítés megszerzését. A fiatalok otthonról hozott negatív mintáit hosszútávon ellensúlyozni lehetne az ilyen jellegű foglalkozásokkal és odafigyeléssel, ez azonban nem könnyű feladat egy olyan tanári kar számára, akik nem rendelkeznek ezen a területen tudással és tapasztalattal valamint, ha nem megfelelően értékelik a felvállalt terhüket és munkájukat. Óriási felelősséget és érzelmi munkát jelent az efféle tevékenységek megszervezése és lebonyolítása, ehhez pedig a hivatástudat nem mindig elegendő. Fontos lenne, hogy még nagyobb hangsúlyt fektessenek a nehéz helyzetű diákok felzárkóztatására és érzelmi nevelésére, valamint az oktatók támogatására.
A Csak családról ne c. film - Kis Anna rendezésében - nyert az idei Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) magyar verseny kategóriájában. Az alig egy órás dokumentumfilm ingyenesen megtekinthető az alábbi linken: https://film.indavideo.hu/video/f_csakcsaladrolne
Írta: Bocz Henrietta