Korog a Föld gyomra!

Becsky Panna írása
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO (Food and Agriculture Organization) 1979-ben, Rómában nyilvánította október 16-át az Élelmezési Világnapnak. A FAO javaslatára minden évben különböző központi tematikával kerül megrendezésre, például: falusi szegénység, halászat és halászközösségek, természet változatosságának kiaknázása, víz az életért, nők táplálják a világot, fiatalok az éhezés ellen. A FAO szerint 37 ország van kritikus állapotban, és szorul állandó jelleggel nagy mennyiségű élelmiszersegélyre. Az International Food Policy Research Institute Globális Éhség-indexén ennél több ország szerepel az éhínség 5 kategóriájában. A listán Románia is rajta van, pontosabban az “ alacsony szintű éhínség ” kategóriában.
Az utóbbi húsz évben 8 százalékról 5-re csökkent az éhezők aránya Romániában – derül ki az INACO – Kezdeményezés a versenyképességért civil szervezet jelentéséből, amely szerint a jelenlegi iramban még három évtizedre lesz szükség hazánkban az éhezés teljes felszámolásához. Az INACO szerint az élelmiszer-biztonság szempontjából rendkívül fontos a mezőgazdaság felelősségteljes fejlesztése. Romániának 13 millió hektár mezőgazdasági területe van, amivel az Európai Unióban a hatodik helyen áll. A román társadalomnak a minőségi gazdasági növekedésre kellene törekednie, amely az emberi, társadalmi és környezeti dimenziót tartja szem előtt.
- “Szélsőséges mértékű éhínség”: Kongó, Csád, Eritrea, Haiti, Burundi
- “Veszélyes szintű éhínség”: India, Nepál, Vietnám, Jemen, Etiópia, Szudán, Niger, Madagaszkár, Mozambik, Zimbabwe, Zambia, Tanzánia, Angola, Burkina Faso, Togo, Libéria, Közép-Afrikai Köztársaság, Sierra Leone, Bissau-Guinea, Bangladesh, Kelet-Timor, Comore-szigetek
- “Súlyos éhínség”: Guatemala, Bolívia, Mongólia, Pakisztán, Mianmar/Burma, Indonézia, Fülöp-szigetek, Namíbia, Botswana, Lesotho, Szváziföld, Malawi, Kongó, Kamerun, Nigéria, Benin, Ghána, Elefántcsontpart, Guinea, Szenegál, Mali, Mauritánia.
- “Mérsékelt szintű éhínség”: Honduras, Nicaragua, Panama, Venezuela, Guyana, Suriname, Kolumbia, Ecuador, Peru, Paraguay, Marokkó, Gabon, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Kína, Szíria, Thaiföld, Dél-Afrikai Köztársaság
- “Alacsony szintű éhínség”: Mexikó, Brazília, Kuba, Costa Rica, Chile, Argentina, Uruguay, Szlovákia, Románia, Horvátország, Bosznia, Macedónia, Bulgária, Törökország, Irán, Oroszország, Észtország, Lettország, Litvánia, Ukrajna, Moldova, Egyiptom, Tunézia, Líbia, Algéria, Kirgizisztán, Malajzia.

A baj nagy, sőt fokozódik:
- 950 millió embernek nincs mit ennie. A legújabb számítások szerint a létminimumon (napi 2 dolláron) vagy az alatt élők száma már elérte a 1,3 milliárdot is.
- Naponta 24 000 ember hal éhen a világban. Évente 25 millióval nő az ínséget szenvedők száma.
- Világszerte 300 millió gyerek nem kap a szervezete fejlődéséhez szükséges táplálékot. Évente 11 millió kisgyerek hal meg éhség vagy alultápláltság következtében.
- A hagyományosan polgárháború sújtotta övezetekben, mint például Szudán, a gyerekek 60 százaléka marad élelem nélkül.
- Az alultápláltság több embert öl meg, mint az AIDS, a TBC, a malária és más világjárványok együttvéve.
- 64 millió ember süllyedt vissza ismét a szegénységbe a 2008-as gazdasági válság miatt, a segélyezést ugyanis az elsők között csökkentik, ha recesszió és deficit van a fejlett világban. Vajon mi várható a 2020-as válságtól?
- India: a világon legnagyobbnak számító, 1,3 milliárd dolláros gyermekélelmezési program dacára a gyerekek 42,5 százaléka alultáplált. Ez a legszegényebb afrikai országok szintjére utalja a gazdaságilag egyébként dinamikusan fejlődő Indiát.
Vezető amerikai techcégek – a Google, az Amazon és a Microsoft – állításuk szerint feltaláltak egy rendszert, amely a mesterséges intelligencia segítségével jelzi előre, hol várható éhínség, ezáltal elősegítve a gyors és hatékony beavatkozást, mielőtt tetőzni kezd a válság. A korai figyelmeztetés megelőzheti az éhínség kiterjedését. A rendszer monitorozza a környezeti tényezőket, például a természeti katasztrófákat és a szárazságot, valamint a mezőgazdasági termelés adatait és a fegyveres konfliktusokat. Ezáltal ismeri fel az élelmiszerhiány fenyegető jeleit. A Famine Action Mechanism néven emlegetett rendszert beavatkozási és adakozási akciótervekkel összhangban működtetnék. Amikor az algoritmus jelez, a mechanizmus beindul. Az óriáscégek a Világbankkal, az ENSZ-szel és Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságával Dél-Szudánban, Nigerben, Maliban, Csádban és Szomáliában tesztelik a rendszert.
