#maradjotthonfesztivál avagy rendezvények a pandémia idején
Molnos Aletta írása
Fiatalként felmerülhet bennünk az a kérdés, hogy mi lesz a sorsa azoknak a rendezvényeknek, amelyek időről időre életünk szerves részét képezték. Mint tudjuk, rengeteg programot lemondtak ebben az évben, és kérdéses az is, hogy a jövő év hoz-e valami változást magával.
Ebben a témakörben kutakodtam én is, melyben segítségemre szolgált több erdélyi ifjúsági szervezet, mint a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT), Udvarhelyi Fiatal Fórum (UFF), Országos Dávid Ferenc Egyesület (ODFIE). Ezek a szervezetek is különböző programokkal készültek ebben az évben, melyek főként fiatalokat és fiatal felnőtteket szólítottak volna meg, azonban a pandémia által kialakult helyzet miatt programjaik lemondásra szorultak, míg egyesek online térbe kerültek át. Ezek a rendezvényszervezéssel is foglalkozó civil szervezetek szokták többek között szervezni a Tusványost, ArtZot, melyek több egyetemista kedvenc kikapcsolódási lehetőségét szolgáltatják a nyári időszak alatt. Vajon mi lesz most ezek sorsa?
A fent említett irodák mindegyikének számos programját húzta át a koronavírus. Az Udvarhelyi Fiatal Fórum a Diáknapok 28-ik születésnapját készítette elő, a Magyar Ifjúsági Tanács idén második alkalommal rendezte volna meg Kolozsváron az Állásbörzét, melynek lényege, hogy különböző cégek HR-esei bemutatják cégeiket fiatal munkavállalóknak, emellett a résztvevők olyan tippeket sajátíthatnak el, melyek elősegítik azt, hogy egy összeszedett, jó kinézetű CV-t és motivációs levelet tudjanak megírni. Az ODFIE Mamut körútjára készült, emellett pedig mindhárom szervezet tagjai lelkesen várták a Tusványost, ötleteltek, hogy milyen programokat lehetne megvalósítani a nyári egyetem keretein belül.
Ezen programok közül sajnos a Diáknapokat Udvarhelyen is el kellett halasszák, akárcsak Kolozsváron. A szervezők mindkét esetben reménykednek abban, hogy ezt a jeles hetet, mely a diákok kikapcsolódására szolgál, még az ősz folyamán be tudják pótolni, hiszen ahogy Horváth Réka, a MIT munkatársa hangsúlyozta, mindenféle rendezvény megszervezése tiltott egészen augusztus közepéig. Legalábbis jelen felállásban, ugyanis nem kizárt, hogy ezt a rendeletet a vírus megreformálja.
A MIT-hez hasonlóan az ODFIE is online térben rendezte meg Mamut körútját. Ennek a programnak a lényege, hogy az ODFIE központi csapata helyi egyleteket látogat meg, példának okáért felhozhatjuk Keresztúrt, akár Homoródot is. A látogatás során a résztvevők csapatépítő jellegű játékokat játszanak, beszélgetnek. A helyi egyletek beszámolnak a központi stábnak az éves tevékenységeikről, míg ők ismertetik az ODFIE éves célkitűzéseit. Az idei évben a körutakat online tették meg az esemény szereplői a Zoom segítségével. Azonban ez a megoldás sem szegte kedvüket, és pozitív jelentéseket kapcsoltak ehhez az eseményhez.
Jól látható, hogy ezek a rendezvényszervezői irodák hasonló problémákkal küszködnek, azonban próbálják lehetőségeikhez mérten a jelenlegi helyzetből a lehető legtöbbet kihozni, annak érdekében, hogy a fiatalok számára így is szórakoztató tartalmakat adhassanak át. Vannak események, melyeket könnyebben meg tudnak valósítani, míg másokat kevésbé, ugyanis a Diáknapok olyan programpontokat tartalmaznak, melyek kevésbé megvalósíthatóak az internetes világban. Azonban van egy dolog, ami ténylegesen minden irodára jellemző. Hogyan lehet így megszervezni a Tusványost, a Vibe-ot?
Természetesen a szervezők is tisztában vannak azzal a ténnyel, hogy egy online eseménysorozat nem tud annyira hiteles lenni, mint pl. egy valódi koncertélmény, de arra biztatják a fiatalságot, hogy próbálják meg kibírni ezt a háládatlan évet, és tartsák be az előírt szabályokat a járvány alatt, annak érdekében, hogy jövőtől ugyanolyan színvonalas és izgalmas (ha még nem izgalmasabb) programokkal tudjanak előállni.
A szükségállapot lejárta után a MIT, UFF és ODFIE is megpróbál kisebb számban irodai munkát ellátni, de Toth Tímea, az UFF alelnöke hozzátette, nem kizárt, hogy a szokásos gyűléseiket a Zoom-on próbálják majd pótolni a nagyobb számú csapattal.
Összegezve tehát, a pandémia által kialakult helyzet miatt a fiatalság a szórakozási lehetőségeitől is jócskán meg lesz fosztva idén, azonban az ifjúsági szervezetek törekednek arra, hogy ezekben a nehéz időkben is kielégítsék igényeiket. Erre jó példa a #maradjotthon fesztivál, melyről bővebb információkat a későbbiekben hoznak nyilvánosságra.
Addig is próbáljunk meg kitartóak maradni, és segíteni egymást! Pár érdekes tipp a MIT Facebook oldalán elősegítheti a könnyebb mindennapokat, vagy esetleg a Karantén-tippek az uffosoktól fotósorozat is mosolyt csalhat arcunkra (ezek nem kifejezetten csak a karantén alatt jó ötletek, érdemes őket megpillantani).
#maradjotthonfesztivál
képek forrásai:
MIT – Magyar Ifjúsági Tanács Facebook oldala
UFF Facebook oldala
Tusványos Facebook oldala