Szingli-e a vénlegény?
Tanulmányában a szerző öt olyan tényezőt emel ki, amelyek az adott falusi környezetben az egyedülállósághoz vezetnek: bizonyos típusú munkahelyek, a katonaság, a szűkös maritális piac, a halogatás és az alkoholizmus.
- A megkérdezett férfiak egy része úgy maradt egyedülálló, hogy munkája az otthonától való folyamatos távollétet kívánt meg. E férfiak munkahelyük jellege miatt, hetekig, hónapokig nem tartózkodtak otthon, előnyben részesítve az anyagi biztonságot. Így a folyamatos utazás, ingázás a munkahely és az otthon között elvette idejük többségét, kevés lehetőségük maradt a párkeresésre, udvarlásra, házasságkötésre.
- A katonaság az idősebbek körében előforduló oka az egyedülállóságnak. A megkérdezett személyek közül egyesek azt nyilatkozták, hogy meglévő szerelmi kapcsolataikat a leszerelés után már nem tudták helyrehozni.
- Mások arról panaszkodtak, hogy a környezetükben nincsen megfelelő partner, vagyis szűkös a maritális piac, nincs megfelelő partnerkínálat, ugyanis a faluból a nők inkább más településekre mennek férjhez.
- A házasságkötés halogatása szintén gyakori oka az egyedül maradásnak, legtöbbször a házasságkötéshez szükségesnek vélt anyagi keret hiánya miatt. Mint megtudjuk, a megkérdezett személyek életében az egyedülállóság nem előre eldöntött cselekvés volt, hanem: „így jött össze”, „eltelt az idő”.
- Az alkoholizmus egyszerre oka és következménye az egyedülállóságnak. Míg egyesek azért maradnak szinglik, mert sokat ittak, mások azért lettek az alkohol rabjai, mert nem találtak társat. E kettő persze összefonódik, ahogy nő az egyedül maradás veszélye, egyre többet iszik a vénlegény, és minél többet iszik bánatában, annál jobban csökkennek az esélyei párjának megtalálására.
Dani Karola, a tanulmány szerzője |
Írta: Mátyás Judit-Júlia